Leczenie PCOS jest uzależnione od występujących objawów, oraz celów, które w danym momencie chcemy osiągnąć (zajście w ciążę, regularność cykli). Może obejmować zmiany w stylu życia, leczenie farmakologiczne oraz terapie wspomagające płodność w przypadku planowania ciąży. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjentki.
Zespół policystycznych jajników (PCOS – ang – polycystic ovarian syndrom ) to schorzenie endokrynologiczne kobiet w wieku reprodukcyjnym. Charakteryzuje się obecnością zwiększonej ilości drobnych pęcherzyków w jajnikach w jajnikach, nieregularnościami cyklu miesięcznego, które mogą być połączone z zaburzeniami jajeczkowania oraz zaburzeniami hormonalnymi. PCOS może wpływać na płodność, wygląd zewnętrzny oraz ogólne zdrowie kobiety.
Ponad 30 lat jestem lekarzem ginekologiem, a od ponad 15 zajmuję się diagnostyką i leczeniem niepłodności.
Fachowość połączona z opieką – to dwa elementy, którymi rozbudzam motywację swoich pacjentów. Nasze kontakty często mają również swą mniej formalną stronę. Wyznaję zasadę, że dla powodzenia leczenia para musi mieć wsparcie w lekarzu przez cały czas jego trwania.
Ponad 30 lat jestem lekarzem ginekologiem, a od ponad 15 zajmuję się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Ukończyłem Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ. Przez 11 lat pracowałem w Szpitalu Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie na Oddziale Ginekologii, Położnictwa i Patologii Ciąży, gdzie zdobyłem wszechstronne doświadczenie ginekologiczne i położnicze. Kolejne ponad 15 lat w CM Macierzyństwo – najstarszym ośrodku leczenia niepłodności w Krakowie, będąc większość czasu jego kierownikiem medycznym. Obecnie jestem kierownikiem personelu lekarskiego w KrakOVI. Współuczestniczę w rozwoju pionierskich na skalę światową technik aktywacji jajników (IVA).
Dla mnie zawsze najważniejsza jest pierwsza wizyta. To właśnie podczas niej dochodzi do najważniejszego kontaktu z pacjentami umożliwiającego rozpoznanie problemu i wzajemnie poznanie się.
Fachowość połączona z opieką – to dwa elementy, którymi rozbudzam motywację swoich pacjentów. Nasze kontakty często mają również swą mniej formalną stronę. Wyznaję zasadę, że dla powodzenia leczenia para musi mieć wsparcie w lekarzu przez cały czas jego trwania. Odkąd pamiętam wszystkie pary, którym pomogłem przesyłają mi zdjęcia swoich narodzonych dzieci. Towarzyszą temu szczere, często wzruszające słowa pod moim adresem. Sądzę, że właśnie te chwile, te zdjęcia powodują, że kocham to, co robię.
Szkolił się też m.in. w Instituto Bernabeu w Alicante, Pihlajalinna Dextra Lapsettomuusklinikka w Helsinkach, Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Poznaniu, Szpitalu Bielańskim im. ks. J. Popiełuszki w Warszawie oraz Mazurskiej Szkole Ultrasonografii. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Posiada szeroką wiedzę i praktykę zawodową z zakresu ultrasonografii. Posiada certyfikaty Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz The Fetal Medicine Foundation w Londynie. Aktywnie uczestniczy w corocznych kongresach Europejskiego Towarzystwa ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology), Serono Symposia International, jak również w szkoleniach związanych z diagnostyką i leczeniem niepłodności organizowanych dla innych lekarzy.
Podczas wizyt skupiam się na pacjentce – szczegółowo objaśniam co i dlaczego robię oraz przedstawiam plan dalszego działania. Zawsze dbam o komfort pacjentki i otwartą atmosferę w gabinecie. Aktualnie odbywam szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Podczas wizyt skupiam się na pacjentce – szczegółowo objaśniam co i dlaczego robię oraz przedstawiam plan dalszego działania. Zawsze dbam o komfort pacjentki i otwartą atmosferę w gabinecie.
Absolwent kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów odbył także staże zagraniczne w Università degli Studi di Cagliari, Karolinska Institutet w Sztokholmie, Vivantes Klinikum Neukölln w Berlinie oraz Universitätsklinik für Mund-, Kiefer- und Gesichtschirurgie w Wiedniu.
Aktualnie, w ramach szkolenia specjalizacyjnego z położnictwa i ginekologi, pracuje w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prowadzę zajęcia kliniczne ze studentami School of Medicine in English Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w kursach i konferencjach naukowych.
Jest członkiem towarzystw: PTGiP, PTMRiE, PTKiPSM.
Moje zainteresowania to głównie diagnostyka i leczenie niepłodności oraz małoinwazyjne zabiegi ginekologiczne. Ogromną satysfakcję sprawia mi towarzyszenie przyszłym rodzicom w oczekiwaniu na upragnione maleństwo aż do szczęśliwego zakończenia.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii w Centrum Medycznym Ujastek.
Główne objawy zespołu policystycznych jajników mogą obejmować:
Dokładna przyczyna PCOS nie jest w pełni zrozumiana, ale czynniki genetyczne, hormonalne i metaboliczne mogą odgrywać rolę w jego rozwoju.
Lekarz może postawić diagnozę PCOS, biorąc pod uwagę objawy, wywiad medyczny, badanie fizykalne oraz wyniki badań laboratoryjnych (np. poziomy hormonów) i obrazowych (np. ultrasonografia jajników).
Do leczenia zespołu policystycznych jajników należy podejść holistycznie, uwzględniając zgłaszane przez pacjentkę objawy, jak i jej plany prokreacyjne.
Oferując naszym pacjentkom różne formy terapii, starannie dążymy do rozwiązania kwestii nieregularności cyklu menstruacyjnego, problemów z płodnością oraz eliminacji towarzyszących temu schorzeniu zaburzeń metabolicznych.