Metody leczenia niepłodności Badanie nasienia

pierwszy-krok-do-ojcostwa

Wszystko, co musisz wiedzieć o seminogramie

Pierwszy krok do ojcostwa

Badanie nasienia to pierwszy krok w kierunku oceny płodności mężczyzny. Analizie podlegają parametry nasienia oraz budowa plemników. Seminogram jest jednym z pierwszych i niezbędnych badań jakie wykonuje się w procesie diagnostyki niepłodności. Innymi wskazaniami może być chęć kontroli zdrowia po przebytych zabiegach czy leczeniu farmakologicznym, który mógł wpłynąć na płodność. Seminogram jest też konieczny w sytuacji, gdy mężczyzna decyduje się na oddanie nasienia do banku jako dawca.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w podstawowym badaniu nasienia (seminogramu) należy rozszerzyć diagnostykę, celem ustalenia zakresu nieprawidłowości, a także ich przyczyn. Jeżeli materiał do inseminacji czy in-vitro jest niewystarczającej jakości, klinika KrakOvi zapewnia możliwość laboratoryjnej poprawy parametrów nasienia przez naszych specjalistów.

Jak przygotować się do badania?

Zachowanie okresu wstrzemięźliwości płciowej od 2-7 dni od ostatniej ejakulacji (optymalnie 3-5dni).

Badanie nie powinno wykonywać się w trakcie antybiotykoterapii lub podczas gorączki (należy odczekać co najmniej 2 tygodnie).

Nasienie najlepiej oddać na miejscu w KrakOvi w specjalnie przygotowanych pokojach, gdzie zapewniona jest pełna intymność.

Nasienie można także dostarczyć do analizy w ciągu 30 mim od oddania w przybliżonej temperaturze ciała.

W przypadku kolejnego badania, Pacjent powinien zachować ten sam lub zbliżony okres wstrzemięźliwości płciowej, jaki zachowany był przy pierwszym badaniu.