MicroTESE / TESE

Jesteśmy prekursorem stosowania metody mTESE w Krakowie

Mikrochirurgiczna biopsja jądra

Mikrochirurgiczna biopsja jądra (mTESE) to metoda pozyskania plemników bezpośrednio z jądra, poprzez pobranie tkanki przy użyciu mikroskopu operacyjnego.

Zabieg wykonywany jest w przypadku stwierdzonej azoospermii, czyli braku plemników w nasieniu. Wykorzystanie  mikroskopu pozwala na selektywne pobranie kanalików nasiennych, w których podejrzewa się spermatogogenezę, czyli produkcję plemników. Metoda mTESE jest wielokrotnie skuteczniejsza od tradycyjnej biopsji i często pozwala uzyskać plemniki nawet po wcześniejszych nieudanych procedurach.

Czym różni się zwykła biopsja od biopsji pod kontrolą mikroskopu operacyjnego?

Podczas zwykłej biopsji jądro jest nakłuwane lub nacinane w jednym lub kilku miejscach, bez żadnej kontroli jakości tkanki pobranej do badania. Użycie mikroskopu pozwala na precyzyjną ocenę kanalików nasiennych, czyli struktur w których produkowane są plemniki, a następnie pobranie tylko takich, w których spodziewana jest obecność komórek rozrodczych. W wielu sytuacjach są to pojedyncze kanaliki, których pobranie w trakcie zwykłej biopsji byłoby niemożliwe.

Z punktu widzenia lekarza

dr n. med. Paweł Pilch UROLOGIA, ANDROLOGIA
Quote

Biopsja jąder z użyciem mikroskopu jest nowoczesną metodą pozyskiwania plemników. Często daje pozytywne rezultaty w sytuacjach, w których inne metody zawiodły, np. po nieudanych wcześniejszych biopsjach tradycyjną metodą.

badania-nasienia
Dla kogo jest zabieg mikrochirurgicznej biopsji jądra?

Do operacji mTESE kwalifikowani są głównie mężczyźni z rozpoznaną azoospermią nieobstrukcyjną czyli w sytuacji gdy w nasieniu brak jest plemników na skutek przeszkody anatomicznej blokującej ich odpływ. W uzasadnionych przypadkach metoda ta jest również stosowana w przypadku azoospermii obstrukcyjnej.

Jak przeprowadza się zabieg mikrochirurgicznej biopsji jądra?

Zabieg mTESE jest nowoczesną małoinwazyjną procedurą chirurgiczną przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym. Pacjent pozostaje w centrum zwykle od kilku do kilkunastu godzin i wypisywany jest do domu tego samego dnia. Sam zabieg w zależności od tego czy jest przeprowadzany na jednym lub obu jądrach trwa od 1-3 godzin. Operacja wiąże się z wykonaniem kilkucentymetrowego nacięcia na worku mosznowym w jednym lub dwóch miejscach które po zabiegu zabezpiecza się szwami wchłanialnymi. W trakcie operacji jądro jest nacinane w poprzek na większości obwodu a następnie z jego wnętrza pobierane są niewielkie fragmenty – tubule zawierające dojrzewające plemniki. Pobierany materiał jest od razu analizowany pod kątem obecności plemników, dzięki temu chirurg na bieżąco może analizować sytuację i zakończyć zabieg wcześniej bez nacinania drugiego jądra. Pacjent po powrocie do domu już po 3-4 dniach może wrócić do codziennej aktywności a po 14 dniach do pracy fizycznej.

Jak przygotować się do zabiegu mikrochirurgicznej biopsji jądra?

Za przygotowanie do zabiegu mTESE odpowiada lekarz androlog który przeprowadza diagnostykę i kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Sam zabieg jest często poprzedzony odpowiednim leczeniem hormonalnym trwającym zwykle około 3-6 miesięcy aby zwiększyć skuteczność zabiegu. Przed przyjęciem należy wykonać kilka podstawowych badań z krwi. W przypadku chorób przewlekłych konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem anestezjologiem, a w określonych przypadkach uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia od lekarza prowadzącego leczenie przewlekłe. Szczegółowe informacje przekazuje personel centrum na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem.

czym-jest-in-vitro

Nagłówek cytatu

dr Michał Swolkień UROLOGIA, ANDROLOGIA
Quote

Zabieg mTESE jest najmniej inwazyjną procedurą pobrania plemników bezpośrednio z jądra. Dzięki wykorzystaniu obrazu z mikroskopu można znacznie zredukować ryzyko uszkodzenia struktur jądra w trakcie zabiegu. Ilość tkanki jaką pobiera się przy zabiegu mTESE to około 10mg podczas gdy konwencjonalna biopsja otwarta wiąże się z utratą około 500-900mg na każde jądro. Ryzyko powikłań po operacji jest znacznie niższe niż przy jakiejkolwiek innej metodzie biopsji a zdolność jądra do produkcji testosteronu pozostaje na niemal identycznym poziomie jak przed operacją.

czym-jest-in-vitro
zplodnienie-in-vitro