Punkcja jajników – na czym polega procedura pobrania komórek jajowych

Punkcja jajników – na czym polega?

Punkcja jajników, czyli pobranie komórek jajowych, kończy proces stymulacji hormonalnej przed zapłodnieniem pozaustrojowym. Lekarz prowadzący stymulację decyduje kiedy dojdzie do pobrania na podstawie monitoringu stymulacji. Kiedy pęcherzyki jajnikowe osiągną odpowiednią wielkość pacjentka otrzymuje leki kończące stymulację (gonadotropinę kosmówkową lub agonistę GnRH). Leki te pobudzają dojrzewanie komórek jajowych. Mniej więcej po 36 h wykonywana jest punkcja jajników.

 

Przebieg procedury

W dniu punkcji pacjentka zgłasza się o umówionej godzinie do kliniki ze zleconymi wcześniej badaniami laboratoryjnymi. Przed zabiegiem musi pozostać na czczo. Po rozmowie z anestezjologiem zaprowadzana jest na salę zabiegową, gdzie zostaje podłączona do aparatury monitorującej funkcje życiowe. Zabieg odbywa się w krótkim znieczuleniu dożylnym i trwa kilka, kilkanaście minut. Kiedy znieczulenie zacznie działać, ginekolog odkaża pochwę i wprowadza głowicę dopochwową z igłą punkcyjną. Przezpochwowo, pod kontrolą ultrasonografii, nakłuwa pęcherzyki jajnikowe i pobiera płyn zawierający komórki jajowe. Po zakończonym pobraniu, upewnia się czy nie występuje krwawienie z miejsc wkłucia. Pacjentka zostaje wybudzona i przekazana na salę obserwacyjną. W tym czasie w laboratorium embriolog ocenia pobrane komórki jajowe. Kiedy pacjentka dojdzie do siebie, ginekolog informuje ją o przebiegu zabiegu, ilości pobranych komórek jajowych oraz wydaje zalecenia co do dalszego stosowania leków.

 

Po zabiegu

Punkcja jajników jest bezpiecznym zabiegiem, a powikłania (krwawienie, infekcja, uszkodzenie sąsiadujących z jajnikami struktur) zdarzają się rzadko. Pacjentka po zabiegu nie może prowadzić pojazdów mechanicznych, a do domu powinna wrócić z osobą towarzyszącą. Po punkcji mogą wystąpić dolegliwości bólowe podbrzusza, bóle i zawroty głowy, niewielkie krwawienie z pochwy. W przypadku bardzo nasilonych dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub kliniką.

opracowanie merytoryczne


dr Małgorzata Mirocka

Moje zainteresowania to głównie diagnostyka i leczenie niepłodności oraz małoinwazyjne zabiegi ginekologiczne. Ogromną satysfakcję sprawia mi towarzyszenie przyszłym rodzicom w oczekiwaniu na upragnione maleństwo aż do szczęśliwego zakończenia.