partnerem merytorycznym artykułu jest :
Przebieg poronienia – typy, oznaki oraz dostępne w Polsce formy wsparcia
Poronienie, tj. Utrata ciąży przed 22 tygodniem dotyka nawet 17% ciąż i stanowi trudne doświadczenie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Może nastąpić w konsekwencji różnych przyczyn, w tym nieprawidłowości genetycznych płodu, infekcji, urazów lub zaburzeń hormonalnych, lecz często przyczyna pozostaje nieustalona. Dlatego planując ciążę warto wiedzieć, jakie są jego typy, objawy i gdzie w Polsce można szukać pomocy w przypadku jego wystąpienia.
Używając zwrotu „poronienie” jako lekarze odnosimy się do kilku sytuacji klinicznych:
Poronienie zagrażające:
Poronienie zupełne:
Poronienie niezupełne:
Poronienie zatrzymane (chybione):
Oznaki poronienia
Poronienie może być procesem o różnym nasileniu objawów, z których najczęstsze to:
Szczególnie na wczesnym etapie ciąży poronienie może być całkowicie bezobjawowe (tzw. Poronienie chybione). Wystąpienie powyższych objawów nie musi oznaczać poronienia – w szczególności krwawienia z dróg rodnych zdarzają się we wczesnej ciąży często, zwykle nie prowadząc do żadnych konsekwencji dla rozwoju dziecka.
Formy wsparcia w Polsce
Pomoc medyczna:
Wsparcie psychologiczne:
Formalności prawne:
W Polsce działają liczne grupy wsparcia i fundacje zajmujące się pomocą parom po poronieniu.
Portal poroniłam.pl
Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego
Organizacja rodziców po stracie „Dlaczego”
Podsumowanie
Poronienie to niezwykle trudne doświadczenie, ale odpowiednia pomoc medyczna i wsparcie emocjonalne pozwalają przejść przez ten czas. Warto wiedzieć, że każda kobieta ma prawo do profesjonalnej opieki i wsparcia w obliczu straty ciąży. Nie bój się prosić o pomoc – zarówno lekarzy, jak i bliskich czy organizacje specjalizujące się w pomocy w takich sytuacjach.
opracowanie merytoryczne
Podczas wizyt skupiam się na pacjentce – szczegółowo objaśniam co i dlaczego robię oraz przedstawiam plan dalszego działania. Zawsze dbam o komfort pacjentki i otwartą atmosferę w gabinecie. Aktualnie odbywam szkolenie specjalizacyjne z położnictwa i ginekologii w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Podczas wizyt skupiam się na pacjentce – szczegółowo objaśniam co i dlaczego robię oraz przedstawiam plan dalszego działania. Zawsze dbam o komfort pacjentki i otwartą atmosferę w gabinecie.
Absolwent kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów odbył także staże zagraniczne w Università degli Studi di Cagliari, Karolinska Institutet w Sztokholmie, Vivantes Klinikum Neukölln w Berlinie oraz Universitätsklinik für Mund-, Kiefer- und Gesichtschirurgie w Wiedniu.
Aktualnie, w ramach szkolenia specjalizacyjnego z położnictwa i ginekologi, pracuje w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prowadzę zajęcia kliniczne ze studentami School of Medicine in English Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stale podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w kursach i konferencjach naukowych.
Jest członkiem towarzystw: PTGiP, PTMRiE, PTKiPSM.