partnerem merytorycznym artykułu jest :

Najważniejsze fakty o in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni

In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. W przypadku wielu par, które pragną powiększyć rodzinę, ale zmagają się z problemami związanymi z jakością komórek jajowych, skorzystanie z komórki jajowej dawczyni staje się nie tylko opcją, ale często jedynym rozwiązaniem.

  1. Czym jest in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni?

In vitro z użyciem komórki jajowej dawczyni polega na pozyskaniu komórki jajowej od kobiety, która decyduje się oddać swoje komórki w celu pomocy innym parom w staraniach o dziecko. Proces ten obejmuje najpierw stymulację hormonalną dawczyni, a następnie pobranie komórek jajowych. Uzyskane komórki jajowe łączy się z nasieniem partnera bądź dawcy w laboratorium, tworząc zarodki, które następnie mogą być transferowane do macicy biorczyni.

  1. Dlaczego korzysta się z komórki jajowej dawczyni?

Wybór komórki jajowej dawczyni może być podyktowany różnymi przyczynami. Najczęściej są to:

Problemy zdrowotne: Kobiety, które zmagają się z przedwczesną niewydolnością jajników lub innymi schorzeniami, które wpływają na jakość ich komórek jajowych (jak np. endometrioza), mogą zdecydować się na ten krok. Dotyczy to także kobiet z bardzo niską rezerwą jajnikową, kiedy poprzez stymulację w procesie zapłodnienia pozaustrojowego nie udaje się otrzymać prawidłowych własnych komórek jajowych.

Wiek: Starsze kobiety (powyżej 35. roku życia) często mają niższą jakość komórek jajowych, co może skutkować trudnościami w zajściu w ciążę. W takich przypadkach komórki jajowe młodszej dawczyni mogą zwiększyć szanse na powodzenie.

Genetyka: W sytuacjach, kiedy występują choroby genetyczne w rodzinie, pary mogą zdecydować się na korzystanie z komórki jajowej dawczyni, aby zminimalizować ryzyko przekazania tych chorób przyszłym dzieciom.

  1. Proces oddawania komórek jajowych

Dawczynie przechodzą przez szczegółowy proces kwalifikacji oraz badania zdrowotne. Powinny być w dobrzej kondycji fizycznej i psychicznej, a także nie cierpieć na choroby genetyczne ani zakaźne. Przed oddaniem komórek jajowych przeprowadzane są szczegółowe badania.

  1. Dopasowanie dawczyni

Dobierając dawczynię, w pierwszej kolejności brana jest pod uwagę zgodność grup krwi. Po zidentyfikowaniu potencjalnych dawczyń, można je również dobierać pod kątem zgodności cech fenotypowych (np. kolor włosów, oczu) z biorczynią, aby zapewnić większą zgodność wizualną.

  1. Aspekty prawne i etyczne

Kwestie prawne związane z oddawaniem komórek jajowych są różne w poszczególnych krajach. W wielu krajach dawczynie nie otrzymują wynagrodzenia, mogą jednak liczyć na zwrot kosztów związanych z procedurą. W Polsce dawstwo komórek jajowych jest anonimowe i honorowe, co oznacza, że komórek nie można sprzedać, a jedynie zrzec się dobrowolnie, a biorczyni nie otrzymuje informacji na temat danych osobowych dawczyni. Zgodnie z Ustawą o leczeniu niepłodności z dn. 25 czerwca 2015r., możliwe jest przekazanie informacji na temat stanu zdrowia dawczyni, jeśli taka informacja przyczyni się do uniknięcia zagrożenia zdrowia lub życia dziecka poczętego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji z wykorzystaniem komórki dawczyni. Taką informację przekazuje Minister Zdrowia na wniosek osoby upoważnionej. Ważne jest, aby obie strony były odpowiednio poinformowane o procesie, swoich prawach oraz potencjalnych skutkach zdrowotnych.

  1. Skuteczność metody

Statystyki wskazują, że sukces in vitro z użyciem komórki jajowej dawczyni u kobiet zakwalifikowanych do takiej procedury jest wyższy niż w przypadku in vitro, gdzie wykorzystuje się komórki jajowe samej biorczyni. Wynika to z faktu, że wykorzystanie młodszych komórek jajowych od dawczyni daje większą szansę na utworzenie prawidłowych zarodków, a co za tym idzie na zapłodnienie i implantację.

  1. Psychologiczne aspekty korzystania z komórki jajowej dawczyni

Decyzja o skorzystaniu z komórki jajowej dawczyni może wiązać się z wieloma emocjami. Para stająca przed tym wyborem często doświadcza mieszanki nadziei, lęku i niepewności. Ważne jest, aby obie strony – zarówno biorcy, jak i dawczyni – były odpowiednio przygotowane psychologicznie i miały możliwość wsparcia emocjonalnego. Wiele ośrodków leczenia niepłodności oferuje konsultacje psychologiczne, które mogą pomóc w przystosowaniu się do tego procesu, a także w radzeniu sobie z ewentualnymi konsekwencjami podjętej decyzji. Dla par zakwalifikowanych do programu ministerialnego taka konsultacja jest obowiązkowa.

 

In vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni to złożony proces, który oferuje wiele korzyści parom zmagającym się z niepłodnością. Kluczowe znaczenie ma wsparcie medyczne i psychiczne, które może znacznie poprawić doświadczenie zarówno dla dawczyni, jak i biorczyni. Umożliwiając uzyskanie komórki jajowej od zdrowej, młodszej kobiety, zwiększamy szanse na sukces w zachodzeniu w ciążę, co daję nadzieję wielu parom marzącym o dziecku. Zrozumienie wszystkich aspektów procedury in vitro i możliwości, jakie stwarza oddanie komórek jajowych, jest kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji. Ostatecznie, każda historia jest unikalna, a każdy wybór wymaga staranności oraz zrozumienia emocji związanych z tym poważnym krokiem w kierunku budowania rodziny.

opracowanie merytoryczne


dr n. med. Anna Horbaczewska

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Aktualnie odbywa specjalizację z zakresu położnictwa i ginekologii w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
W 2021 r. obroniła pracę doktorską pt. „Analiza czynników wpływających na powodzenie implantacji w endometrium kobiet z niepłodnością pierwotną o nieustalonej etiologii”.