partnerem merytorycznym artykułu jest :
Połowa przypadków niepłodności związana jest z czynnikiem męskim. Pierwszym i podstawowym badaniem, które należy wykonać podczas diagnostyki pary jest seminogram. Ogólne parametry nasienia można poprawić wprowadzając kilka zmian do swojego życia. Jednak w niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne lub zabiegowe.
Podstawą w leczeniu niepłodności męskiej jest zmiana stylu życia. Zbilansowana dieta bogata w produkty pełnoziarniste i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty, redukcja stresu, rezygnacja z używek czy zwiększenie aktywności fizycznej wpływa pozytywnie na funkcjonowanie męskich gonad a co za tym idzie na poprawę parametrów nasienia.
W stanach zapalnych męskiego układu rozrodczego konieczne może okazać się zastosowanie antybiotykoterapii. W przypadku zaburzeń hormonalnych takich jak niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa można zastosować gonadotropiny. Na problemy z erekcją czy obniżone libido również można wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.
W rzadkich przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Obecność żylaków powrózka nasiennego może wymagać ich chirurgicznego usunięcia. Przy braku obecności plemników w nasieniu i wykluczeniu zaburzeń genetycznych jedną z opcji jest pobranie plemników bezpośrednio z jąder lub najądrzy. Plemniki pobrane na drodze biopsji można użyć do zapłodnienia pozaustrojowego.
Przy obniżonych parametrach nasienia lub problemach ze współżyciem można zastosować inseminację wewnątrzmaciczną. Polega ona na preparatyce nasienia i podaniu go do macicy partnerki. Jeśli czynnik męski ma ciężką postać postępowaniem z wyboru jest ICSI, czyli podanie wyselekcjonowanego plemnika bezpośrednio do komórki jajowej.
Na koniec warto wspomnieć o zabezpieczeniu płodności. Jedną z przyczyn niepłodności są choroby nowotworowe. Przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, które może w nieodwracalny sposób uszkodzić gonady, istnieje możliwość pobrania nasienia, zamrożenia go i przechowywania w banku nasienia.
Podsumowując, w leczeniu niepłodności męskiej zastosowanie ma szereg metod – od leczenia zachowawczego poprzez leczenie chirurgiczne i zapłodnienie pozaustrojowe. W zależności od przyczyny specjaliści medycyny rozrodu ustalają odpowiednie postępowanie.
opracowanie merytoryczne
Moje zainteresowania to głównie diagnostyka i leczenie niepłodności oraz małoinwazyjne zabiegi ginekologiczne. Ogromną satysfakcję sprawia mi towarzyszenie przyszłym rodzicom w oczekiwaniu na upragnione maleństwo aż do szczęśliwego zakończenia.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii w Centrum Medycznym Ujastek.