Artykuł naukowy w prestiżowym czasopiśmie amerykańskim AGING-US
„Czy rozmiar blastocysty ma znaczenie?” – odpowiedzi na to pytanie poszukiwał zespół badaczy pod kierownictwem dyrektora medycznego KrakOvi – dr n. med. Jakuba Wyroby. Wyniki badań opublikowało prestiżowe amerykańskie czasopismo AGING-US.
Naukowcy zbadali 1150 zarodków pochodzących od kobiet w wieku od 26 do 45 lat, które przeszły zapłodnienie in vitro. Zmierzyli różne parametry oraz ich rozmiar przed planowanym odroczonym embriotransferem. Następnie porównali te cechy z wynikami testów genetycznych. Okazało się, że mniejsze zarodki, które już się wykluwały z osłonki, miały większe prawdopodobieństwo bycia genetycznie prawidłowymi, zwanymi również „euploidalnymi”.
Wybór małego wylęgającego się zarodka może zwiększyć szanse na sukces, szczególnie u kobiet w zaawansowanym wieku oraz z niską rezerwą jajnikową.
Wyniki naszych badań pomogą ułatwić embriologom podjęcie decyzji, który zarodek ma być przetransferowany w pierwszej kolejności u pacjentek w bardziej zaawansowanym wieku lub niskimi rezerwami jajnikowymi. Badanie to oferuje nowe wskazówki dla klinik IVF, zwłaszcza nie stosujących testów genetycznych PGT-A – podsumował dr Jakub Wyroba.
Badanie przeprowadzili dr n. med. Jakub Wyroba, dr Grzegorz Mirocki i mgr Maria Barszcz z Małopolskiego Instytutu Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, Uniwersytetu im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego; dr. hab. inż. Joanna Kochan z Katedry Rozrodu Zwierząt, Anatomii i Genomiki, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr hab. Paweł Kordowitzki z Harvard Medical School, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Center of Oncological Surgery (CVK), Charité z Berlina.
Link do artykułu w jęz. angielskim znajduje się tutaj: https://www.aging-us.com/article/206215/text
Ponieważ nauka o płodności wciąż się rozwija, badania takie jak to dostarczają praktycznych narzędzi do poprawy wyników zapłodnienia pozaustrojowego i dają nową nadzieję parom próbującym zajść w ciążę za pomocą IVF.
opracowanie merytoryczne
Jeden z najlepszych w Polsce specjalistów leczenia niepłodności kobiet z POI, pionier technik aktywacyjnych jajnika w Europie dr n. med. Jakub Wyroba.
Jeden z najlepszych w Polsce specjalistów leczenia niepłodności kobiet z POI, pionier technik aktywacyjnych jajnika w Europie dr n. med. Jakub Wyroba. Jest dyrektorem Kliniki KrakOvi, która jako jedyna w Polsce i pierwsza w Europie oferuje pełną gamę terapii dla pacjentek z obniżoną rezerwą jajnikową. KrakOvi to także pierwsza w Europie placówka, która dołączyła do międzynarodowej grupy klinik rozwijających metodę leczenia IVA.