Niska rezerwa jajnikowa (AMH)

W KrakOvi doskonale rozumiemy problem
niskiej rezerwy jajnikowej.

W KrakOvi doskonale rozumiemy problem niskiej rezerwy jajnikowej. Trafiają do nas pacjentki, które od dłuższego czasu starają się o dziecko. Nie zawsze wiek (po 35 roku życia) jest czynnikiem, który te starania utrudnia. Trafiają do nas pacjentki po leczeniu endometriozy oraz pacjentki, które przeszyły lub mają zaplanowane leczenie onkologiczne.

Wiemy, że wiele kobiet coraz później decyduje się na macierzyństwo. Wśród kobiet, które myślą w przyszłości o dzieciach, potrzeba zapewnienia potomstwu odpowiednich warunków materialnych i emocjonalnych jest tak silna, że to ona często decyduje o priorytetach związanych z macierzyństwem.

Na proces obniżania się rezerwy jajnikowej wpływa jednak wiele różnorodnych czynników. Mogą to być zarówno kwestie genetyczne, jak i dotychczasowy styl życia, ale także przebyte choroby oraz zabiegi operacyjne. Dodatkowo coraz więcej kobiet zmaga, się z problemem przedwczesnej menopauzy (POI). Dlatego, jeżeli od dłuższego czasu (1 rok, a w przypadku starań po 35 roku życia od 6 miesięcy) staracie się o dziecko warto posłużyć się ważnym markerem kobiecej płodności – testem AMH.

Dedykowani specjaliści w KrakOvi

dr n. med. Jakub Wyroba

Jeden z najlepszych w Polsce specjalistów leczenia niepłodności kobiet z POI, pionier technik aktywacyjnych jajnika w Europie dr n. med. Jakub Wyroba.

dr Alicja Lachowska

Jest lekarzem, ginekologiem-położnikiem, absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie..

Umów wizytę

Zadzwoń do nas lub napisz

Najczęściej zadawane pytania

Badanie płodności kobiety

Każda kobieta rodzi się z określonym poziomem rezerwy jajnikowej, który w sposób naturalny w procesie starzenia ulega obniżeniu. Najwięcej komórek jajowych znajduje się w jajnikach jeszcze podczas życia płodowego (od ok. 24 tygodnia ciąży).  Każda dziewczynka rodząc się ma około 400 tyś komórek jajowych.  W trakcie życia może owulować około 350 razy. Fizjologicznie każdego dnia kobieta traci od kilku do kilkunastu komórek jajowych, przy czym około 35 roku życia, ta utrata drastycznie przyśpiesza. Jednak wiek ten jest granicą umowną i dla każdej kobiety poziom rezerwy jajnikowej jest indywidualny.

Ocena rezerwy jajnikowej – badanie AMH

Podstawowym badaniem, decydującym o płodności u kobiet jest ocena rezerwy jajnikowej, czyli liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą stać się gotowymi do zapłodnienia komórkami jajowymi.

Dojrzewające pęcherzyki jajnikowe wydzielają hormon anty-Mullerowski (AMH). Hormon ten krąży w układzie krwionośnym. Dlatego stosunkowo prostym zadaniem jest zmierzenie stężenia AMH w surowicy za pomocą badania krwi. Stężenie AMH stanowi użyteczny wskaźnik liczby komórek jajowych pozostałych w jajniku.

 

Wynik badania hormonu AMH określa:

  • wskaźniki oceny płodności;
  • liczbę dojrzewających pęcherzyków jajnikowych;
  • Jest pomocny w diagnozowaniu przedwczesnego wygasania funkcji jajników
  • Hormon AMH dostarcza informacji nie tylko o ilości pęcherzyków jajnikowych, lecz co również bardzo istotne, o ich jakości. Dzięki temu badaniu, kobieta może dowiedzieć się o aktualnej swojej płodności oraz pozwoli jej to na oszacowanie czasu, w jakim będzie mogła zajść w ciążę.
Jak interpretować wyniki badania AMH?

AMH można mierzyć w dwóch różnych jednostkach: pikomolach na litr (pmol/l) lub nanogramach na mililitr (ng/ml). Pomiar w ng/ml jest prosty: każdy poziom powyżej 1,2 ng/ml wskazuje na prawidłowy poziom rezerwy jajnikowej. W Polsce w większości przypadków otrzymają Panie wynik w ng/ml, w przypadku otrzymania wyniku w innych jednostkach, lekarz pomoże przeliczyć stężenia AMH, posługując się specjalnymi kalkulatorami. Aby w sposób dokładny posługiwać się stężaniami hormonu AMH, a tym samym oszacować zdolność jajnika do wytworzenia adekwatnej ilości komórek jajowych, jego wartość należy bezwzględnie odnieść do wieku pacjentki.

Kiedy w procesie diagnostycznym należy wykonać do badanie?

Podstawowa grupa pacjentek, u których zaleca się to badanie to kobiety bezskutecznie starające się o ciążę (6-12 miesięcy), a szczególnie te po 35 roku życia. Kolejna grupa to pacjentki, u których istnieje ryzyko przedwczesnej menopauzy.

Jest to też rodzaj badania, które pomoże lekarzowi zakwalifikować Panie do odpowiedniej, indywidualnie dobranej stymulacji do programów zapłodnienia pozaustrojowego (in Vitro).

Warto dodać, iż niektóre procedury medyczne mogą niestety nieść ze sobą ryzyko obniżenia rezerwy jajnikowej. Do naszych gabinetów trafiają dwie główne grupy pacjentek, u których takie ryzyko występuje. Pierwsza grupa to pacjentki z towarzyszącą endometriozą – przed planowaną, lub co gorsza już wykonaną operacją w obrębie jajników.

Druga grupa pacjentek to pacjentki onkologiczne, które powinny być skonsultowane w ramach tak zwanej onkofertility celem zabezpieczenia płodności na przyszłość (np. przed planowaną transplantacją szpiku).

Co to jest klasyfikacja POSEIDON ?

Klasyfikacja POSEIDON to innowacyjny system oceny pacjentek poddających się leczeniu sztucznego zapłodnienia (ART). Nazwa POSEIDON oznacza „Patient-Oriented Strategies Encompassing Individualized Oocyte Number”. Ten zaawansowany system pomaga zindywidualizować podejście do leczenia, uwzględniając specyficzne cechy każdej pacjentki. Zakłada się, że liczba komórek jajowych potrzebna do maksymalizacji szans na urodzenie powinna być dostosowana do indywidualnych cech pacjentki, biorąc pod uwagę jej wiek.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej zapoznaj się z materiałami filmowymi, z udziałem dr n. med. Jakuba Wyroby i dr Krzysztofa Mirockiego – specjalistów KrakOvi

AMH bez tajemnic z kliniką KrakOvi

AMH aktywacja – rozmowa z dr Jakubem Wyrobą

Jak zostać szczęśliwą mamą przy niskim AMH